Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on 14 gru, 2012 in Incoterms 2010 | 0 comments

Incoterms 2010 – CIF ( CIP) – Cost, Insurance, Freight paid to – Koszt, ubezpieczenie i fracht zapłacono do

W ramach warunku CIF (CIP) – cost , insurance and freight paid to czyli sprzedający dostarcza towar do portu przeznaczenia w kraju importera. W kwestii ryzyka za przesyłkę i kosztów transportu sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku CPT/CFR. Ryzyko za towar przechodzi na kupującego dopiero przy załadunku na środek transportu (statek, samolot) natomiast koszt transportu od momentu załadunku aż do portu docelowego w kraju importera pokrywa w całości sprzedający. Dodatkowo w ramach tego warunku sprzedający płaci również ubezpieczenie towaru w trakcie transportu. Nazwa portu znajdująca się przy skrócie CIP/CIF np. CIP/CIF Gdańsk oznacza port docelowy dla danej przesyłki.

Przy warunkach dostawy CIF (CIP) , podobnie jak w przypadku CPT/CFR kupujący musi jedynie odebrać towar z portu. Zagraniczny spedytor może się skontaktować z krajowym spedytorem (free hand shipment) aby w imieniu klienta obebrał towar. Wtedy po skontaktowaniu się z kupującym i potwierdzeniu realizacji przesyłki, krajowy spedytor rozpoczyna obsługę. Sprzedający płaci za załadunek, dowóz, opłaty lotniskowe/portowe, odprawę celną eksportową oraz za fracht do portu docelowego (lotniska/portu morskiego) wraz z ubezpieczeniem. Po dotarciu przesyłki do kraju importera  w  gestii krajowego spedytora jest organizacja odprawy celnej importowej oraz dowóz do magazynu odbiorcy (na życzenie). Po dokonaniu wszystkich czynności krajowemu importerowi wystawiana jest faktura za całą obsługę. Płaci on za wszystkie koszty obejmujące obługę lokalną w jego kraju (opłaty portowe, odprawa, dowóz).

 

W przypadku CIF (CIP) na liście typu Master powinna się znaleźć informacja „freight prepaid” co oznacza, że fracht opłacony jest przez nadawcę (zwykle płaci za niego spedytor). Na liście typu House powinna się również pojawić informacja „freight prepaid” co stanowi dla odbiorcy (kupującego) informację, że koszt frachtu ponosi jedynie nadawca.

 

CIF (CIP) : dotyczy transportu lotniczego/morskiego

Przejęcie ryzyka/kosztów: nadanie na statek/odbiór w porcie

Kupujący: ryzyko od momentu nadania na statek, koszty od momentu odbioru w porcie  

Sprzedający: ryzyko do momentu nadania, koszty aż do portu docelowego w kraju imporetra

Master: prepaid

House: prepaid

 nadawca_______dowóz_______port_______fracht______port____odwóz__ drzwi

koszty                                                                  

ryzyko                                              

 

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>